cykliniarka bezpyłowa

Jaki klej do parkietu wybrać?

podłoga drewniana schody i podłoga z drewna

Ogólnie o klejeniu posadzek

Dobre kleje charakteryzują się wysoką odpornością na ścinanie na zrywanie oraz małą kurczliwością. Ma to istotne znaczenie ponieważ drewno jest materiałem pracującym (zmieniającym swoje gabaryty) w zależności od warunków panujących w pomieszczeniu. Wybierając między klejami należy wziąć pod uwagę rodzaj klejonego materiału, podłoże, oraz obciążenie jakiemu będzie poddana posadzka. Na szczęście w Polsce, która jest członkiem UE wprowadza się już od dłuższego czasu minimalne wymagania dotyczące wytrzymałości oraz emisji lotnych związków organicznych (VOC) oraz określenia czasu otwartego klejów (norma PN-EN 14293). Czy normy PN lub EU są przestrzegane to już inna bajka ale jeśli producent zamieszcza informację o zgodności z nimi chyba możemy spać spokojniej. Należy oczywiście stosować się do zaleceń producenta dotyczących wymaganych warunków stosowania danego spoiwa i parkietu tj. najczęściej wilgotność powietrza poniżej 75%, dla posadzek cementowych zwykle max. 2% , a anhydrytowych max 0,5%, drewnianych max 13%, temperatura powietrza 18˚-25˚ C, co pozwoli nam na stosunkowo długi czas otwarcia kleju. Bardzo ważna jest wilgotność własna drewna (zwykle 9% +/- 2%) gdyż nadmiernie wysuszone w wyniku pęcznienia doprowadzić może do zniszczenia posadzki, natomiast zbyt wilgotne do zwiększonego tworzenia się szczelin.

Czy Klejom dyspersyjnym można zaufać?

Klej dyspersyjny ma swoje zalety ponieważ nie zawiera rozpuszczalników (GISCODE: D1) i ma bardzo niską emisyjności ale nie nadają się do każdego rodzaju parkietu i wylewki ( np. bukowego lub dużego formatu). Ponieważ zawierają wodę przeznaczone są tylko do przyklejania stabilnych gatunków drewna nie wrażliwych na pęcznienie. Mają stosunkowo długi czas otwarty są wytrzymałe oraz łatwe w użyciu, bardzo łatwo można również usunąć zabrudzenia nimi spowodowane. Nie są zalecane na wylewkach anhydrytowych, do parkietów lamelowych oraz warstwowych lakierowanych. Wiąże w ciągu kilku dni a podłogę cyklinuje się po pełnym zaaklimatyzowaniu się drewna.

Czy klejowi rozpuszczalnikowemu warto jeszcze poświęcić trochę uwagi?

Okazuje się, że mają również swoje zalety bo nadają się do stosowania praktycznie na każdym rodzaju podłoża i każdego gatunku drewna krajowego. Poza tym potrafią nieco zwiększać swą objętość i wytwarzać efekt pączkowania co sprzyja lepszemu połączaniu klepek z podłożem. Niestety zawierają rozpuszczalniki silnie nas trujące np. alkohol metylowy. Nie są polecane przy stosowaniu większych rozmiarów deszczułek oraz drewna egzotycznego. Ich trwałość wytrzymałość i elastyczność w porównaniu z innymi niestety nie zachwyca.

Jakim klejem są specyfiki poliuretanowe jedno i dwu składnikowe?

Są bardzo popularne utwardzają się absorbując wilgoć z otoczenia nie zawierają wody ani rozpuszczalników zatem można je stosować do wrażliwych na pęcznienie gatunków drewna a ponieważ są dosyć elastyczne nawet na ogrzewanie podłogowe. Przy tym pierwszym na wyschnięcie trzeba nieco dłużej poczekać. Dwuskładniki nadają się najczęściej do każdego rodzaju podłoża oraz parkietów nawet lakierowanego całościowo. Powierzchnia może być w odpowiednich warunkach szlifowana już po kilku godzinach. Wadą jest oczywiście konieczność mieszania składników oraz pośpiech by nie zastygły przedwcześnie chociaż bywają odmiany z wydłużonym czasem otwartym. Mogą się niestety przy tych klejach pojawić pewne trudności w usunięciu zabrudzeń np. w przypadku parkietów gotowych ale zawierające silan mogą być najlepszym rozwiązaniem na ten problem. W sprzedaży spotkamy jeszcze wiele innych odmian dedykowanych na przykład do ciemnych gatunków drewna egzotycznego, mozaiki przemysłowej, deski wielowarstwowej itd. Sporo pozytywnych opinii można znaleźć na temat produktów poliuretanowo-epoksydowych zastosowanych np. na lakierowanym od spodu bambusie.

To najnowsza generacja klejów wykorzystująca wszechobecne w naturze i naszym otoczeniu polimery naturalne i syntetyczne dzięki którym poprzez zjawisko polimeryzacji możemy wytwarzać np: polietylen (PE), polipropylen (PP) polistyren (PS), polichlorek winylu (PCW, PVC), poliamidy (PA). W zasadzie można by powiedzieć krótko że nadają się niemalże do wszystkiego czyli klepki, mozaiki, lameli, parkietu przemysłowego, desek i warstwowych parkietów lakierowanych ale poszczególni producenci mają niekiedy różne zalecenia dlatego należy dokładnie wczytać się w podane przez nich wskazówki. Spoiwa te możemy stosować na prawie każdym podłożu niekiedy nawet bez konieczności użycia substancji gruntujących. Są bardzo elastyczne i łatwo je czyścić w razie zabrudzenia klepki polakierowanej. Jeszcze raz na koniec musimy podkreślić, że najważniejsze są informacje podane przez producent zawarte na opakowaniu lub stronie internetowej dotyczące:
  • 1. rodzaju podłoża
  • 2. klepki (długości, rodzaju)
  • 3. sposobu i warunków użycia
  • 4. czasu utwardzania i możliwości chodzenia po podłodze.
Ceną nie stosowania się do powyższych zaleceń będzie kłopot z powtórnym remontem.

DANE FIRMY


Kom: 602 350 030 Dom: 227 850 914

biuro@cyklinowanie-parkietu.warszawa.pl
ul.Akacjowa 90 05-152 Kaliszki
Napisz Wiadomość

* POLA OBOWIĄZKOWE