cykliniarka bezpyłowa

CHEMIA PARKIECIARSKA

podłoga drewniana schody i podłoga z drewna

Trochę wiedzy o Lakierach do parkietu

Gdy już zakończyliśmy cyklinować naszą podłogę to czas poświęcić trochę naszej uwagi lakierom do drewna. Lakiery do podłóg możemy podzielić na wodorozcieńczalne oraz rozpuszczalnikowe. Wodorozcieńczalne bywają jeszcze jedno i dwuskładnikowe natomiast rozpuszczalnikowe mogą być najczęściej poliuretanowe lub alkidowo-uretanowe. Inną jeszcze dosyć rzadką grupą jak na razie są lakiery utwardzane światłem UV. Podstawowym i zarazem najbardziej pożądanym składnikiem zarówno wodnych jak i chemicznych lakierów jest poliuretan reszta to rozpuszczalniki, środki matujące, dodatki uszlachetniające. Optymalna warunki w pomieszczeniu w czasie pracy to temperatura od +15°C do 25°C i wilgotność 40-65%. Czas całkowitego utwardzenia uzależniony jest od warunków panujących w pomieszczeniu i plasuje się między 7-14 dni. Czas schnięcia 1-12 godz. Ostrożne użytkowanie może być dopuszczalne po 24h.

O Lakierze Wodnym

Ciągle jeszcze wiele osób nie dostrzegających postępu w tej dziedzinie oraz zmian na skutek wprowadzenia ekologicznych norm powtarza obiegową opinię, że lakiery na bazie dyspersji wodnej są dużo słabsze natomiast one stopniowo wypierają produkty rozpuszczalnikowe ponieważ coraz częściej dorównuję lub przewyższają je swą trwałością przy czym są ekologiczne. Główne ich składniki to żywice akrylowe, poliuretanowe, oraz woda. Oprócz posiadania pożądanych walorów dekoracyjnych lakier wodny jest wolny od formaldehydu, prawie bezwonny i zawiera tylko od 4 do 15% rozpuszczalników. Proces schnięcia (formowania się błonki polimerowej) lakieru dyspersyjnego przebiega w sposób czysto fizyczny, to znaczy przez jej wyparowanie lub wsiąknięcie w podłoże. Wadą jest ich cena niekiedy kilkukrotnie wyższa od chemicznych.

Jak wygląda sytuacja z lakierami rozpuszczalnikowymi?

Poliuretanowe lakiery rozpuszczalnikowe są najbardziej trwałymi preparatami lakierniczymi przeznaczonymi do stosowania na posadzkach o największym natężeniu ruchu. Tego rodzaju nawierzchnie odznaczają się elastycznością, dobrą przyczepnością, wysoką odpornością na ścieranie, zarysowania oraz uszkodzenia mechaniczne. Są także elastyczne odporne na działanie substancji rozpuszczalnikowych, wody, olejów, itp. W ich skład wchodzą żywice poliuretanowe i rozpuszczalniki. Dzięki wymienionym właściwościom oraz dobrej adhezji doskonale sprawdzają się w takich obiektach, jak np. klasy szkolne i korytarze, sale taneczne czy też hale sportowe i sale gimnastyczne. Aplikując lakiery w obiektach użyteczności publicznej należy zwrócić uwagę na wymagania dotyczące obowiązujących norm np: norma DIN 18032-2 określająca wymagania antypoślizgowe. Dzieki dobrym właściwościom napięcia powierzchniowego lakiery te odznaczają się bardzo dobrymi walorami estetycznymi zwłaszcza gdy ktoś chce osiągnąć wysoki połysk. Niestety zawartość rozpuszczalników w tych lakierach sięga 50-60% ale są wolne od formaldehydu.

A co z lakierem podkładowym do podłóg?

Nie zawsze są konieczne i wymagane ale ze względu na ich liczne zalety wydaje się że jednak warto je zawsze stosować:

  • Zwiększają przyczepność lakieru nawierzchniowego.
  • Zapobiegają ciemnieniu drewna.
  • Zmniejszają zużycie lakieru głównego.
  • Odcinają od ewentualnych niepożądanych substancji w drewnie.
  • Izolują oraz neutralizują olejki eteryczne, garbniki i żywice występujące w drewnie.
  • Dużo tańsze od lakierów nawierzchniowych.
  • Niektóre mogą uwypuklać strukturę drewna.

Jakiemu lakierowi zaufać?

Nie podam marki żadnego z producentów ponieważ jak w każdej dziedzinie jest wiele dobrych produktów godnych polecenia.

Ogólna zasada przy wyborze lakieru niestety jest taka iż najczęściej im droższy lakier tym lepszy. Ale niekiedy nowe nieznane firmy wchodzące na nasz rodzimy rynek dają towar wysokiej jakości za stosunkowo niska cenę. Parkieciarze aktywnie uczestniczący w renowacji podłóg mogą bez trudu doradzić aktualne promocje. Warto też być świadomym, że nie wybór lakieru zdecyduje o żywotności naszej podłogi ale sposób jej eksploatacji. Dlaczego? Ponieważ nawet najwyższej klasy lakier nie jest odporny ani twardszy od np. ziarenka piasku. Subiektywnie odradzam pełny połysk, który jest trudny w utrzymaniu (widać na nim każdą prędzej czy później nieuniknioną ryskę lub pyłek. Nie lada problemem może być jeszcze znalezienie firmy, która będzie potrafiła wycyklinować fachowo naszą posadzkę chociaż w Warszawie i innych dużych aglomeracjach konkurencja w tej branży jest ogromna.

DANE FIRMY


Kom: 602 350 030 Dom: 227 850 914

biuro@cyklinowanie-parkietu.warszawa.pl
ul.Akacjowa 90 05-152 Kaliszki
Napisz Wiadomość

* POLA OBOWIĄZKOWE